2023/​273

Norsk/svensk infanteriofficerskårde ca. 1820 med fæste i forgyldt messing og støbt greb i do. Den enæggede klinge er ca. 86,5 cm. lang blåneret på øverste del dekoreret på den ene side med Carl Johan XIV kronede monogram og sveriges tre kroner. Den anden side er dekoreret med kronprins Josef Frans Oscars kronede monogram samt norges løve. Dertil en umærket ca. 63 cm. lang enægget klinge svensk fodfolkssabel M/1748–95 ca. 63 cm. lang enægget klinge. (2)

Den første med let plettet klinge. Den anden med plettet noget rustmærket klinge.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK