921/​899

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Rullebord med stel af nøddetræ, opsat på hjul med messingbeslag. Top samt underliggende hylde af råglas, hjørner med små cirkulære indlægninger. Stemplet “V. Birksholm, Jyllingevej 58, samarbejde med & efter model af Peder Moos 1947, nr. 34(?), Danmark”. Formgivet 1942. Udført 1947 af snedkermester Verner Birksholm. H. 57. L. 71,5. B. 42.

Proveniens: Møbelsnedker Verner Birksholm, herefter nedarvet i familien.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1942. I midten af 1940'erne forsøgte Peder Moos at få sat enkelte modeller i produktion hos bl.a. Fritz Hansen. Nærværende model og udgave således udført i samarbejde med snedkermester Verner Birksholm. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 177.

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK