2446/2
Georg III standur i kasse af grønmalet træ, rigt dekoreret med kinesiske motiver og ornamentik i farver og guld, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, forsølvet timekrans med romer- og arabertal med gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, værk med repetition, dato- og sekundangivelse. Sign. Wm. Greak, London. 18. årh. H. 213,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger. Pendul og lodder medfølger.
Vurdering