2417/850
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Stor vase af lertøj modelleret med to små “hanke”. Dekoreret med turkisblå og sort dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 47. Diam. ca. 20.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurkrakeleringer. Hårrevne ved fodrand. Retouscheringer på munding.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud