Grigorii Ivanovich Gabashvili (f. Tbilisi 1862, d. Tsikhisdziri 1936)
To georgiere. Sign. Gabashvili-Gigo 1892 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 24×36.
Proveniens: Danske sælgers farfar og farmor, det dansk-russiske ægtepar, Niels Martin Ingemann-Hansen (1876–1957) og hustru, Esther Ingemann-Hansen, f. Ostrovskaja (1896–1956), som begge var læger. Ægteparret blev gift 1922 i Glostrup ved København, men bosatte sig efterfølgende i Finland. Esther Ingemann-Hansen var født i Novo-Nikolaevsk near Omsk og bragte russisk kunst ind i ægteskabet, heriblandt nærværende maleri. Herefter i deres efterslægt til idag.
Russisk kunst, 30. november 2018