1322/​716

Peter Hvidt m.fl. (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen m.fl. (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Kvadratisk lampebord af teak. Udført hos France og Søn. Samt kvadratisk lampebord af mahogni med glasplade og aluminiumssko. H. 40–55. L. 46–55. B. 46–55. (2)

Litteratur: Hvidt & Mølgaard bordet i Illums Bolighus katalog ca. 1960, s.140.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 28. maj 2013

Kategori
Vur­dering

1.500 DKK

Solgt

Hammerslag

750 DKK  

13 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 750 DKK
750 DKK
(Autobud) 600 DKK
550 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
(Autobud) 290 DKK
280 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK