1949/​8706

Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky (f. Smolensk 1868, d. Berlin 1945)

Portræt af den 13 år gamle Niels Gunnar Haagensen (f. Riga 1923, d. København 2018) i Riga, siddende med en åben bog, i baggrunden et romantisk bjerglandskab. Sign. N. Bogdanoff-Belsky 1936. Olie på lærred. 78×63. Samtidig ramme.

Proveniens: Den danske sælgers farfar, Gunnar Haagensen, tog til Riga som Ford-forhandler i 1920'erne, hvor han bosatte sig med sin hustru og to børn. Gunnar Haagensen var kunstinteresseret, besøgte flere kunstudstillinger og fattede sympati for Nikolai Bogdanoff-Belsky og hans kunst. Gunnar Haagensen købte flere af hans malerier, hvoraf flere allerede er solgt hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner. I 1936 bestilte Gunnar Haagensen to portrætter af sine to børn hos Nikolai Bogdanoff-Belsky, hvoraf nærværende portræt er det ene. Familien Haagensen flyttede fra Riga og tilbage til Danmark ved udbruddet af 2. verdenskrig medbringende malerierne af Nikolai Bogdanoff-Belsky. Herefter Niels Gunnar Haagensens datter til idag.

Få minimale retoucheringer. Få minimale afskalninger. Lærred bør strammes en lille smule op.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

19.500 DKK

16 bud

(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK