Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Soldat med fugl”. Sign. Johannes Bjerg 1918, stemplet 'DK' for Dansk Kunsthandel. Patineret bronze. H. 64.
Litteratur: Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på johannesbjerg.com under '1918'. Udstillet (version): Grønningen i Aarhus, 1918, kat. nr. 23.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. december 2022