2121/​738

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Tre kugleformede kander af stentøj. Dekoreret med hhv. lysegrå, grøn og blå glasur. Buet hank af bambus bevilket med flet. Sign. monogram, 151. H. inkl. hank 15,5–16. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lys grå kande med senere bemaling på dele af hanken - noget af denne maling er smittet af på selve stentøjet.

Moderne kunst og design, 25. maj 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

17 bud

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK