2121/738
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Tre kugleformede kander af stentøj. Dekoreret med hhv. lysegrå, grøn og blå glasur. Buet hank af bambus bevilket med flet. Sign. monogram, 151. H. inkl. hank 15,5–16. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lys grå kande med senere bemaling på dele af hanken - noget af denne maling er smittet af på selve stentøjet.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud