893/​385 Votivhoved af terracotta i form af en ung mand. Monteret på stand. Latium/Etrurien, ca. 3. årh. f. Kr. H. 23 cm.

Be­skriv­el­se

Votivhoved af terracotta i form af en ung mand. Monteret på stand. Latium/Etrurien, ca. 3. årh. f. Kr. H. 23 cm.

Proveniens: Ifølge oplysninger været i skuespiller Jesper Langbergs eje, 1940–2019. Gave fra hans bror Ebbe Langberg, 1933–1989.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

20.000 kr.

Hammerslag

28.000 kr.