Votivhoved af terracotta i form af en ung mand. Monteret på stand. Latium/Etrurien, ca. 3. årh. f. Kr. H. 23 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger været i skuespiller Jesper Langbergs eje, 1940–2019. Gave fra hans bror Ebbe Langberg, 1933–1989.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020