Holger Lübbers (f. København 1850, d. sst. 1931)
Fire tegninger. Alle sign. Varierende teknikker og størrelser. (4).
Marine med sejlskibe og damper på åbent hav. Sign. H. Lübbers 1926. Kul på papir monteret i passepartout. Lysmål 13×20.
Strandparti med fiskere, der bærer fangsten i land. Sign. H. Lübbers. Bly og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 13,5×20.
Marine med et sejlskib for anker udfor en kyst. Sign. monogram. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 20,5×26,5.
Marine med sejlskibe i høje bølger udfor en kyst. Sign. monogram. Pen og lavering på papir monteret i passepartout. Lysmål 23,5×20,5.
(4).
Proveniens: Kunstnerens eje og herefter nedarvet i familien.
Én tegning med en lille rift oppe i højre hjørne og én med lidt krøllet papir. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020