2204/813
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Et sæt på seks stole af eg, betrukket i sæder med grønligt uld. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag