2204/​813

Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)

Et sæt på seks stole af eg, betrukket i sæder med grønligt uld. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk

Moderne kunst og design, 25. januar 2022

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK