2414/636
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole af stål. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Formgivet 1956. Udført og mærket hos snedkermester E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre overfladerust på stel. Skind med mindre pletter og let slitage.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag