2412/521
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Otte stole af eg, udspændt i sæde og ryg med sjeneflet. Model BM 61. Designet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Alle stole med fletdefekter.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud