Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)
Gammel vandmølle ved Silkeborg. 1840'erne. Usigneret. Olie på træ. 30×38.
Litteratur: O. Bisgaard, “Silkeborg Bys Historie”, afbildet.
Maleriet og motivet har stor lighed med nr. 201 i Suzanne Ludvigsens fortegnelse. (Vandmølle med to hjul fra 1840erne.)
En stor tak til kunsthistoriker Suzanne Ludvigsen i forbindelse med tilskrivning og datering af nærværende maleri.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019