1815/226
Tehran tæppe, Persien. Yderst dekorativt design med stort træ, slyngede grene, blomster, palmetter og bladværk. 20. årh.s midte. 409×308.
Øverste ende med medium til fuld luv, nederste ende med medium luv og synlig slitage. Delvis manglende/slidte frynser i begge ender.
Ældre malerier og møbler, 9. april 2018
Vurdering
Hammerslag