Anatolij Timofeevich Zverev (f. Moskva 1931, d. sst. 1986)
Kunstnerens selvportræt. Sign. A. Zverev 1971 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 49×35.
Proveniens: Leo Ranek, landbrugsattaché ved den danske ambassade i Moskva 1946–1972 og erhvervede maleriet direkte fra kunstneren. Nuværende ejer købte det af Leo Raneks søn.
Minimal aldersslitage.
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018