1244/1506
Dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af metal, tilhørende urkæde af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Vægt 109 gr. Diam. 5,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lås forgyldt.
Varia, 1. november 2012
Vurdering
Hammerslag
12 bud