2119/1028
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Kande af stentøj modelleret med fabeldyr, dekoreret med grøn og blålig glasur med svungen hank af bambus omviklet med flet. Sign. monogram, 151. H. 16.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud