922/​701

Carl Halier (f. 1873, d. 1948)

Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)

Rund lågkrukke af stentøj modelleret med reliefdekor. Dekoreret med okseblodsglasur med enkelte turkisgrønne islæt Sign. monogram, 6–3 1931. Kgl. P. Forsynet med låg af patineret og delvis forgyldt bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen, Kgl. P. H. 18. Diam. 13.

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK