Moskva-mester, 18. årh.
Russisk rokoko kaffekande af sølv, indvendig forgyldt, pæreformet ligeknækket korpus, drevet med rocailler, lågknop og hank skåret af ibenholt. Uregistreret kyrillisk mestermærke AB, olderman Fedor Petrov 1759–1774 og oldermandsranke, guardeinstemplet VA, Moskva bymærke 1760. Vægt ca. 734 gr. H. 25.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017