2044/1181
Kinesisk smykkesæt af forgyldt sølv bestående af armbånd, ring, broche og én øreskrue prydet med cabochonslebet tigerøje. Armbånd L. ca. 18 cm. Broche ca. 3,8×2,6 cm. Øreskrue L. ca. 2,2 cm. Justerbar ringstørrelse. (4)
Original æske medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 28. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag