2144/​964

Getama design

“GE 19”. Daybed af teak med messingbøjle, løs hynde i form af springmadras, betrukket med grønt uld. Udført hos Getama, Gedsted. L. 190.

Litteratur: Getama katalog 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En messingbøjle mangler. Messingbøjle med bule. Betræk med smuds, pletter og huller.

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag