2144/964
Getama design
“GE 19”. Daybed af teak med messingbøjle, løs hynde i form af springmadras, betrukket med grønt uld. Udført hos Getama, Gedsted. L. 190.
Litteratur: Getama katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En messingbøjle mangler. Messingbøjle med bule. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag