2424/​801

Strandstræde Keramik

Fire æggeformede lågkrukker af stentøj. Dekoreret med mørkebrun glasur på lys base, en desuden med blank, transparent glasur. En lågkrukke sign. L. Strandstræde 12, to utydeligt stemplet Strandstræde Danmark. Unika. H. hhv. 4 og 8. L. hhv. 5,5 og 10,5. B. hhv. 4 og 7,7. (4)

Disse lågkrukker blev produceret i keramikstudiet på Lille Strandstræde, hvor Gunhild Aaberg, Beate Andersen og Jane Reumert alle tre udførte dem.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. To lågkrukker limet sammen, samt med afslag. Den ene desuden med Se venligst detaljefotos.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK