2142/147
Vilhelm Bissen (f. København 1836, d. sst. 1913)
Buste af gips forestillende Carl Vilhelm Bergsøe. Samt Halberstadt pokal af sølv med dedikation. H. 26 og 46 cm. (2)
Carl Vilhelm Bergsøe, tidligere administrator på Den Kongelige Porcelainsfabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lågknop mangler på pokal. Gips med ridser, mærker og små afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag