2005/85
Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Vinterlandskab i udkanten af en by. Sign. Viggo Pedersen 1899. Olie på lærred. 47×66.
På blændrammen en udstillingsetiket.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 216 (afb. s. 66).
Områder med små krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag