2005/​85

Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)

Vinterlandskab i udkanten af en by. Sign. Viggo Pedersen 1899. Olie på lærred. 47×66.

På blændrammen en udstillingsetiket.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 216 (afb. s. 66).

Områder med små krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag