2024/​70

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Johan Thomas Skovgaard (f. København 1888, d. sst. 1977)

Skystudie og verso hunedderfugl. Recto Sign. JTS samt attesteret malt af P. C. Skovgaard samt verso sign. JTS 1933. Rugende hunedderfugl. Olie på papir og olie på lærred monteret på malepap. 21,5×31,5. Uindrammet.

Proveniens: Hidrørende fra kunstnerens nærmeste familie.

Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

12.500 kr.

27 bud

12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.