2013/765
Dansk design
Bordlampe af messing, stamme isat stykker af mahogni, fod med trykknapafbryder. Udført hos Lyfa. 1940–50'erne. H. 47.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Ir pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag