Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)
“Chartres”, 1955. Usign. Dukke af jern. H. 39,5.
Litteratur: Berlingske Aftenavis, 23. maj 1956, gengivet. Litteratur: B.T., 9. februar 1959, gengivet. Litteratur: Ernst Mentze: “Robert Jacobsen. En dansk kunstner i fremmed milieu”, København, 1961, gengivet side 219. Litteratur: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1961, gengivet side 64. Litteratur: Hans Moestrup (red): “Robert Jacobsen. Le Créateur d'Espace”, København, 1984, gengivet side 64.
Udstillet: “Robert Jacobsen”, solo-udstilling, Louisiana, Humlebæk, 1959, kat. nr. 101. Udstillet: Herning-Hallen, 1959. Udstillet: “Robert Jacobsen”, solo-udstilling, Moderna Museet, Stockholm, 1960, kat. nr. 101. Udstillet: “Robert Jacobsen”, solo-udstilling, Stedelijk Museum, Amsterdam, 1960, kat. nr. 101. Udstillet: Vraa Højskole, 1960. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur-Maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1966, kat. nr. 51.
Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Siden nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020