1333/1511
Fransk lommeur af guld, hvid skive med romertal og ydre arabertal, værk signeret Colladon og nummereret 6868, bagkapsel nummereret 6868, dekoreret med emalje i form af blomster samt plakette i purpurfarve med ungt par i have. Ca. 1800. Vægt ialt 62 gr. Kassediam. 45 mm.
Krakeleringer på skiven. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Emalje med afslag.
Varia, 15. august 2013
Vurdering
Hammerslag
17 bud