2426/​823

Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik

Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)

En samling stentøj og porcelæn bestående af fire kantede skåle samt en vase. To skåle og en vase af stentøj dekoreret med hhv. grønne, brune og grålige glasurer. Skåle mærket hhv. N412 og 2805. To skåle af porcelæn dekoreret med transparent glasur. Sign. monogram. Alle dele udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 5,5–16,8. Diam. 8–14,8. (5)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. En Lisa Engqvist-skål med lille afslag på øverste kant.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag