2043/777
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret med smal hals. Dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. E.St.N., 168. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. H. 13,6.
Hårrevne på fodrandens underside.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud