2043/​777

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Vase af stentøj modelleret med smal hals. Dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. E.St.N., 168. Udført og stemplet hos SAXBO, Denmark. Udført 1950–1968. H. 13,6.

Hårrevne på fodrandens underside.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.850 kr.

14 bud

1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.