William Henriksen (f. 1880, d. 1964)
“Broen over Aaen (Raageleje)”. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 22,5×30,5.
“Solnedgang over havet (Raageleje)”. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 28,5×37,5.
(2).
Klitlandskab: Mindre krakeleringer. Solnedgang: Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020