Anne Margrethe Grosell (f. Frederiksberg 1909, d. 1999)
Pierre i barnevognen. 1939. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 68×97.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. To reparationer/lapper på bagsiden. Enkelte retoucheringer.
Moderne kunst og design, 13. august 2024