2131/1120
Safir- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld med vedhæng prydet med dråbe facetslebet safir på ca. 1.60 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter og marquiseslebet diamant på i alt ca. 2.10 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. L. vedhæng ca. 1,8×4,0 cm. L. halskæde ca. 42,5 cm. (2)
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. En diamant mangler.
Smykker og Fashion, 4. august 2021
Vurdering
Hammerslag