2131/​1120

Safir- og diamanthalskæde af 18 kt. hvidguld med vedhæng prydet med dråbe facetslebet safir på ca. 1.60 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter og marquiseslebet diamant på i alt ca. 2.10 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. L. vedhæng ca. 1,8×4,0 cm. L. halskæde ca. 42,5 cm. (2)

Fremstår med minimale alders- og brugsspor. En diamant mangler.

Smykker og Fashion, 4. august 2021

Vur­dering

30.000–40.000 kr

Hammerslag

22.000 kr