2131/852
K. Scröder
To armstole af bejdset bøg. Sæde og ryg udspændt med flettet papirgarn. Udført hos Fritz Hansen. H. 80. (2)
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen
Tydelige alders- og brugstegn, herunder ridser, slid og mærker. Flet med smuds og brud. Bemærk at stolerne har noget forskellige armlæn.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag