2131/​852

K. Scröder

To armstole af bejdset bøg. Sæde og ryg udspændt med flettet papirgarn. Udført hos Fritz Hansen. H. 80. (2)

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen

Tydelige alders- og brugstegn, herunder ridser, slid og mærker. Flet med smuds og brud. Bemærk at stolerne har noget forskellige armlæn.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK