Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)
“Kassablanka”/“Casablanca”. Kubeformet loftlampe af massiv messing. Udført og mærket hos Lyfa. H. 26.
Bente Henningsen - enke efter Simon P. Henningsen - har efterfølgende udtalt, at navnet “Kassablanka” kom fra hende. Simon P. Henningsen arbejdede på sit design hjemme i deres 1950'erne villa nord for København, og han involverede ofte sin hustru i processen. Navnet fremkom som et munter ordspil på den danske sætning “skinnende box”, lydende ligner navnet på den marokkanske by og også navnet på vejen, hvor Lyfa var placeret, nemlig Blankavej.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||