2203/​528

Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)

“Kassablanka”/“Casablanca”. Kubeformet loftlampe af massiv messing. Udført og mærket hos Lyfa. H. 26.

Bente Henningsen - enke efter Simon P. Henningsen - har efterfølgende udtalt, at navnet “Kassablanka” kom fra hende. Simon P. Henningsen arbejdede på sit design hjemme i deres 1950'erne villa nord for København, og han involverede ofte sin hustru i processen. Navnet fremkom som et munter ordspil på den danske sætning “skinnende box”, lydende ligner navnet på den marokkanske by og også navnet på vejen, hvor Lyfa var placeret, nemlig Blankavej.

Stand

Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Kategori
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Solgt

Hammerslag

10.000 DKK  

5 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK