En samling på otte diverse orientalske tæpper. 19. årh.s slutning- 20. årh.s midte. Khasgai Sherkalu, Persien. Ca. 1910. 278×185. Antik Yomut chuwal, Turkmenien. 117×84. Daghestan tæppe, Kaukasus. 1880–1900. 93×138. To kurdiske sadeltasker. Ca. 1930. 54×71. 50×42. To Luri/Baktiari sadeltaskeforsider. Ca. 1940. 57×51. 54×36. Samt kaukasisk taskeforside. Ca. 1950. 48×47.(8)
278×185: Slidte kanter/senere kanter. Pletvis slidt. Restaureret. 117×84: Pletvis slidt. Jævnt slidt. Hjørner med slitage/defekter. 93×138: Senere kanter. Reduceret i længde. Pletvis slidt. Fremstår med sammentrækninger og reparationer. 54×71: Nedre ende med defekter. Jævnt slidt. Spor efter mølangreb. 50×42: Senere kanter. Mindre reparationer. 57×51. 54×36: Jævnt slidt. 48×47: Pletvis slidt. Spor efter møl. (mere eller mindre alle fremtræder med spor efter møl, alle er dog sidenhen blevet frostbehandlet. Enkelte med mindre huller.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
39 bud