2421/​2

Rokoko standur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ. Urskive af messing med hjørneornamenter af bronze rigt støbt med rocailler og bladværk. Sign. Jean George Lüderitz, Christiansfeld. 18. årh. H. 213.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?