2022/141
En samling kinesisk cloisonné, bestående af vase med slank hals, prydet med drager jagende den flammende perle. H. 17 cm. Derudover lille skål, to div. asiettter, fire æggekopper og seks servietringe. Endvidere lille kløverformet skål i Canton emalje. H. 6 cm. Kina 19/20. årh. (15)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud