1739/​822

Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)

“Mitra”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (48)

Bestående af: 9+3 middagsknive heraf 2 med skær, L. 22,9–23,3, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 8 dessertskeer, serveringsske, steggegaffel, sauceske, flaskeåbner.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte knive med mindre buler på skafter. To knive ustemplede.

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK