1739/822
Gundorph Albertus (f. Hillerød 1887, d. 1969)
“Mitra”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (48)
Bestående af: 9+3 middagsknive heraf 2 med skær, L. 22,9–23,3, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 8 dessertskeer, serveringsske, steggegaffel, sauceske, flaskeåbner.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte knive med mindre buler på skafter. To knive ustemplede.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag