Et par kinesiske famille rose 'mille-fleurs' vaser af æggeskalsporcelæn, balusterformede, dekorerede i emaljefarver på guldgrund med 'flowers-all-over', fodrand prydet med meanderbort, øvre rand med ruyi-design. Qianlong seglmærke. 20. årh.s begyndelse. H. 20 cm. (2)
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1956
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020