2412/21
Thangka med Padmasambhava siddende i dhyanasana på lotustrone iført folderig dragt, over ham Buddha flankeret af Hvid Tara og Vajrasattva, under Padma en stupa samt Grøn Tara og Mahakala. 19.-tidlig 20. årh. Billedfelt 52×33 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet i Nepal 1959–60.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter, “knæk” af lærredet. Silke med rifter.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag