2412/​21

Thangka med Padmasambhava siddende i dhyanasana på lotustrone iført folderig dragt, over ham Buddha flankeret af Hvid Tara og Vajrasattva, under Padma en stupa samt Grøn Tara og Mahakala. 19.-tidlig 20. årh. Billedfelt 52×33 cm.

Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet i Nepal 1959–60.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter, “knæk” af lærredet. Silke med rifter.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK