Helge Christoffersen (f. København 1925, d. 1965)
Figur af delvis glaseret lertøj modelleret i form af kvinde med klæde. Delvis dekoreret med brungrøn, brun og blå glasur. Sign. monogram. Unik. H. 33.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere brændingsrevner i ler, hidrørende fra fremstillingen. “Klæde” med større, ifyldt revne.
Moderne kunst og design, 30. april 2024