1812/923
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Lågkrukke samt vase af stentøj modelleret med vertikale riller, dekoreret med lys glasur med brune elementer. Låg af patineret bronze. Sign. monogram 117 og 129. H. 8,5–14,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågkrukke med afslag på halsrand og defekter på låg.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
15 bud