2050/​8504

Russisk Ikon med fremstilling af Gudsmoders hensoven. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“Kovcheg”. 17./18. årh. 32×27,5.

Proveniens: Dansk privat samling. Erhvervet fra The Temple Gallery, London.

Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag