2050/8504
Russisk Ikon med fremstilling af Gudsmoders hensoven. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“Kovcheg”. 17./18. årh. 32×27,5.
Proveniens: Dansk privat samling. Erhvervet fra The Temple Gallery, London.
Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag