2448/​7013

Cypriotisk “bi-chrome ware” amfora, dekoreret i rød og brun med koncentriske cirkler og stregdekoration. Ca. 750–600 f. Kr. H. 18 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet i Cypern af dansk udsendt læge for FN missionen og hjembragt i 1968. Dernæst nedarvet i familien.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og minimale afslag. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?