2436/14
Engelsk lygteur i kasse af mahogni, silent/strike angivelse, urskive af tin med araber- og romertal, cirater af forgyldt bronze. Sign. Hoskins, Royal Exchange, London. 19. årh. Georg III stil. H. 50. B. 33,5. D. 21.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle.
Vurdering